Aktuality srpen 2024
Sazby z bankovních vkladů klesají. Přemýšlíte nad přesunem investic jinam?
Přibližně od počátku letošního roku Česká národní banka postupně snižuje úrokové sazby. To má za následek pokles úrokových sazeb na spořicích účtech a termínovaných vkladech.
V současnosti sledujeme zajímavý trend, kdy si mnoho investorů uvědomuje, že výnosy z těchto tradičních produktů klesají, a proto hledají alternativy, kam investovat své peníze.
Zaujalo mě jedno zajímavé zjištění z průzkumu, který se zabývá tím, odkud investoři čerpají informace pro svá investiční rozhodnutí:
- 15 % investorů získává informace od přátel,kteří se investicemi zabývají,
- 15 % od rodiny,
- 15 % čerpá ze sociálních sítí a
- 8 % se řídí doporučeními známých osobností.
Nemyslím si však, že přátelé, rodina nebo známé osobnosti mohou vždy poskytnout kvalifikovanou a fundovanou radu. Jejich řešení nemusí být dobré pro nás.
Podobně jako při předepisování léků nemusí být prášky pro souseda dobré také pro mě. I když s nimi má soused tu nejlepší zkušenost.
Podobné je to i s investicemi. Nejprve je potřeba důkladně zmapovat požadavky, zohlednit individuální situaci a až na základě těchto dat navrhnout vhodné investiční řešení.
Pokud potřebujete pomoc s návrhem investiční strategie, obraťte se mě.
A nyní stručné shrnutí toho co v minulém měsíci trhy přinesly
Inflace v červenci vzrostla o 0,7 % za jediný měsíc. Není to ale číslo, které by mělo vyvolávat paniku, protože tento nárůst nastává každé léto. Způsobeno je to tím, že v červenci jsou dovolené obvykle dražší než v červnu. Roční inflace se stále drží na úrovni 2,2 %, což je stále v tolerančním pásmu České národní banky. Tento vývoj není nijak překvapivý a neznamená žádnou zásadní změnu ani pro Českou národní banku, ani pro naše chování.
Za zmínku v červenci stojí také posílení české koruny, především vůči americkému dolaru.
Na měsíční bázi koruna posílila vůči dolaru přibližně o čtyři procenta. To má několik důsledků.Zaprvé to znamená levnější nákup cizí měny, což se promítá do nižších cen zboží z dovozu. Dále to ovlivňuje výnosy našich investic v cizí měně. Například světové akciové trhy vzrostly zhruba o 4 %, ale pokud měříme výkonnost
v dolarech, oslabil dolar také o 4 %. Kdo nemá zajištěné měnové riziko, je na světových akciích zhruba na svém, kdo měnové riziko zajišťuje, má na světových akciích mírný zisk. To samozřejmě neznamená, že bych každému radil aby měnové riziko zajišťoval. Jen na tom poukazuji fakt, že měna nám někdy pomáhá, někdy škodí. U akcií to dlouhodobě skoro nepoznáme. Pokud bychom ale nezajišťovali konzervativnější aktiva jako jsou například dluhopisy, tak by měnové riziko mohlo investora nepříjemně pokousat.
I když česká koruna v červenci posílila, za poslední rok je mírně slabší.
Na akciových ani dluhopisových trzích nedošlo k žádným velkým překvapením.