2/3 Čechů spoří dětem - dělají to správně?
Podle průzkumu, který si nechala vytvořit Asociace pro kapitálový trh, dvě třetiny rodičů spoří svým dětem. Důvody, které rodiče uvádějí pro spoření, jsou následující:
- 49 % na přilepšení na prahu dospělosti,
- 46 % na vzdělání,
- 13 % na svatbu nebo věno a
- 12 % na cestování.
I já mám podobné zkušenosti, když klientům zpracovávám finanční plány. Nejčastěji se setkávám se spořením na vzdělání dětí.
Nepřekvapila mě ale druhá část průzkumu, která uvádí, že 43 % rodičů využívá spořící účet a15 % běžný účet.
Spoření pro děti je svou podstatou dlouhodobý produkt. Jako takový by měl obsahovat i nějaké dynamičtější složky investic, které mají větší šanci porazit inflaci. Spořící účty a běžné účty takřka vždy s inflací prohrávaly, takže rodiče spořili, ale zároveň reálně prodělávali peníze.
Podobná situace je i při spoření na penzi. Většina prostředků, které účastníci ukládají do penzijních a účastnických fondů, směřuje do konzervativních investic. V transformovaných fondech, které ze své podstaty musí investovat konzervativně, je uložena většina peněz. Jen 44 % účastníků investuje do účastnických fondů, které mohou investovat jak dynamicky, tak konzervativně. Dynamické investice ale využívají jen málo. Pouze 41 % z nich směřuje do dynamických investic a 59 % do konzervativních. Dá se tedy říci, že pouze 20% lidí spořících na důchod tak činí vhodným a efektivním způsobem.
Je chvályhodné, že lidé spoří nebo investují na penzi a dětem. Je však potřeba zkontrolovat, jestli spoří a investují správným způsobem a jestli využívají ty správné nástroje, které jim pomohou splnit jejich cíle. Pokud chcete ověřit, že Vaše investice mají v dlouhodobém horizontu šanci vyhrát souboj s inflací, neváhejte se na mě obrátit.